نسل جدید فرستنده های تلویزیونی دیجیتال DVT-B

از طریق کابل(DVB-C Cable)


بدین صورت که از مراکز فرستنده تلویزیونی به تک تک خانه‌ها کابل‌کشی می‌شود و برنامه‌ها به‌صورت سیگنال‌های دیجیتالی - الکتریکی از طریق کابل‌های مخصوص انتقال تصویر کواکسیال مستقیم به خانه‌ها منتقل می‌شود.

برای مراکز شهرها و مناطق پرجمعیت و مناطق مسکونی آپارتمانی که با کابل‌کشی کمی بتوان همزمان تعداد زیادی خانوار را تحت پوشش قرار داد، و همچنین به‌علت اینکه در شهرهای بزرگ ساختمان‌های بلند مانعی جدی برای پخش امواج تلویزیونی می‌باشند، بیشتر از این روش استفاده می‌شود

 

از طریق ماهواره (DVB-S Satellite)


در این روش ابتدا از مراکز فرستنده تلویزیونی، برنامه‌ها از طریق کابل به ایستگاه‌های زمینی ماهواره‌ای منتقل می‌شوند و بعد از طریق ماهواره‌های تلویزیونی که بر روی دار زمین در حرکت هستند، نقاط مشخصی از کره‌زمین را تحت پوشش قرار می‌دهند. مصرف‌کنندگانی که تحت پوشش قرار گرفته‌اند می‌توانند با نصب آنتن‌های بشقابی، از برنامه‌های تلویزیونی دیجیتالی استفاده کنند.
این روش بیشتر برای مناطق مسکونی پراکنده و با دور از مراکز فرستنده تلویزیونی پیشنهاد می‌شود


 از طریق آنتن (DVB-T Terrestrial)


در این شیوه، از مراکز فرستنده تلویزیونی، برنامه‌ها از طریق کابل به آنتن‌های مختلفی در شهر و یا منطقه موردنظر انتقال می‌یابد. این آنتن‌های عظیم مرکزی امواج را در چندین جهت همزمان پخش می‌کنند تا منطقه موردنظر را بپوشانند. با توجه به محدود بودن قدرت پخش امواج،(برای جلوگیری از خطرات احتمالی تأثیر سوءامواج بر انسان‌ها electro smog) این آنتن‌ها را باید در فواصل مشخصی، تکرار کرد. معمولاً پخش از طریق چندین آنتن به‌طور همزمان، باعث سایه افتادن روی تصاویر تلویزیونی و یا کلاً خراب کردن تصاویر می‌شود که برای جلوگیری از این مشکل، از تکنیک‌های بسیار پیچیده‌ای استفاده شده، که فقط در پناه فن‌آوری مدرن دیجیتالی و برنامه‌های بسیار قوی و پیچیده کامپیوتری میسر شده است.
با این روش، با داشتن یک آنتن رومیزی و اتصال آن به اس تی بی می‌توان به‌راحتی برنامه‌های تلویزیونی را که به‌صورت دیجیتالی پخش شده‌اند، دریافت کرد و در مناطقی که به‌طور کامل و قوی تحت پوشش قرار دارند، می‌توان با یک تلویزیون پرتابل در فضای باز تلویزیون تماشا کرد


تفاوت اصلی این سه نوع پخش در روش مدوله کردن سیگنال‌های ارسالی می‌باشد

برای انتقال برنامه‌های تلویزیونی به روش از طریق آنتن می‌بایست یک آنتن مرکزی امواج را در تمامی جهات پخش کند و تلویزیون‌های دیجیتالی با آنتن سر خود و یا آنتن‌های پشت بام، می‌توانند برنامه‌ها را در فاصله حدود ۱۵۰ کیلومتری دور تا دور آنتن مرکزی دریافت کنند. دریافت بدون اشکال امواج و یا به‌عبارتی دیگر، برنامه‌های تلویزیونی، بستگی به فاصله هر تلویزیون تا مرکز پخش دارد. در حوالی مرکز پخش، تلویزیون‌ها قادر هستند در همه جا فقط با یک آنتن کوچک رومیزی و یا آنتن سرخود، برنامه‌ها را به راحتی دریافت کنند و دیگران در فواصل دورتر، با نصب آنتن ساده‌ای در فضای باز و یا بهتر از آن، بر روی پشت بامشان، می‌توانند برنامه‌های پخش شده را دریافت کنند.
در انتقال صدا و تصویر به‌صورت دیجیتالی برای تلویزیون‌های دیجیتالی با آنتن رومیزی، نوع جدیدی از مدولاسیون استفاده می‌شود که این مدولاسیون به‌طور مشخص با تمامی شرایط انتقال تصویر و صدا برای تلویزیون‌های آنتن سر خود مطابقت دارد و در نوع خود منحصر‌به‌فرد است.
این طریقه دولاسیون در مقایسه با ارسال امواج به‌صورت آنالوگ، بر کانال‌های نزدیک خود تأثیر سوء ندارد و در ارسال و پخش امواج در همه طرف، بدون به‌وجود آمدن تداخل امواج و سایه انداختن امواج بر هم عمل می‌کند و همچنین، همه گیرنده‌ها بدون جهت‌یابی خاصی برای آنتن‌هایشان می‌توانند برنامه‌های تلویزیونی دیجیتالی را با کیفیت بالائی دریافت کنند.
بخش برنامه‌های تلویزیونی به‌صورت دیجیتالی، شروعی است برای فن‌آوری تلویزیون‌های همراه ، همانطور که هم‌اکنون در هر اتومبیل می‌توان به سادگی به رادیو گوش داد، به زودی باید انتظار تلویزیون را در هر اتومبیلی داشته باشیم. کارخانجات اتومبیل‌سازی مرسدس‌بنز و  ب - ام - و  مدت‌ها است که با این طرح مشغول هستند. البته با در نظر گرفتن این نکته که، به‌‌محض حرکت اتومبیل، مانیتور تلویزیون جلوی راننده خاموش می‌شود ولی سرنشینان صندلی عقب می‌توانند همچنان برنامه تلویزیونی خود را در حین حرکت هم پی‌گیری کنند.


 تلویزیون همراه DVB-T Mobile


بخش برنامه‌های تلویزیونی به‌صورت دیجیتال، شروعی است برای فن‌آوری تلویزیون همراه با توجه به خصوصیات پخش دیجیتال برنامه‌های تلویزیونی از طریق تلویزیون همراه  ، می‌توان به زودی در اتومبیل، در حین حرکت و مسافرت، برنامه‌های دلخواه تلویزیونی را تماشا کرد.
ولی پخش تلویزیون همراه تازه شروعی برای این‌کار است و هنوز به‌راحتی و به سادگی نمی‌توان از  صحبت کرد.
جدیداً کامپیوترهای کیفی  که به بازار می‌آیند مجهز به یک گیرنده تلویزیونی هستند و به‌راحتی می‌توان با آن برنامه‌های رادیوئی و تلویزیونی را دریافت کرد و از آنجائی‌که این برنامه‌ها به‌صورت دیجیتال هستند می‌توان آنها را بر روی کامپیوتر و یا سی دی یا دی وی دی ضبط کرد.
استفاده از تلویزیون در اتومبیل با توجه به ارتفاع پائین اتومبیل نسبت به ساختمان‌های اطراف، دیوارهای ضخیم و ساختمان‌های بلند در شهرها و همچنین با توجه به حرکت اتومبیل و تغییر مدام موقعیت‌های مکانی آن، بدون اشکال نخواهد بود و تصویر تلویزیون در مواردی، صامت و یا شکسته و یا قطع و وصل خواهد بود. حرکت سریع اتومبیل و جابه‌جائی سریع آن دریافت یک تصویر کامل و سالم و یا شفاف را غیرممکن می‌سازد.
تحقیقات بسیاری در آلمان در عرصه ”تلویزیون در اتومبیل“ انجام شده که در آن از چند گیرنده  و چند آنتن به‌طور همزمان، برای فقط یک تلویزیون استفاده می‌شود).
با وجود نتایج موفقیت‌آمیز تحقیقات انجام شده، ولی بنا بر دلایل مختلفی از جمله مشکلات اقتصادی و گسترده نبودن شبکه در همه‌جا، این فناوری جدید هنوز در اتومبیل‌ها به‌کار بسته نشده است.
کارخانه تلویزیون‌سازی گروندیگ یک تلویزیون مخصوص اتومبیل 2 عرضه کرده که امکان دریافت تلویزیون همراه را به‌راحتی دارد. در این تکنیک از سیستم ترکیبی (۳) ”چند آنتن - چند تیونر“ استفاده شده است.
این مدل تلویزیون ماشین تمامی آزمایشات سخت خود را پشت سر گذاشته و تمامی مشکلات ذکر شده در بالا را، با تدابیر زیرکانه‌ای حل کرده است. اکنون به‌راحتی می‌توان آن را به‌عنوان یک تلویزیون کامل در اتومبیل، نصب کرد.
این تلویزیون‌ها همچنین قابلیت دریافت برنامه‌های فرستنده‌های قدیمی آنالوگ را دارند. این تلویزیون‌ها دو نیونر و چهار آنتن میله‌ای دارند. یک آنتن در جلو، دو تا در عقب و یکی در شیشه بغل نصب می‌شود. به‌وسیله این چهار آنتن می‌توان تمامی امواج را به‌طور کامل دریافت کرد و به دو تیونر رساند. در آزمایشی که در برلین انجام شده، این سیستم توانسته در اتومبیل در حال حرکت، تمامی ۳۰ کانال تلویزیونی برلین را با تصاویر شفاف دریافت کند.
این تلویزیون‌ها که با برق ۱۲ و ۲۴ ولت کار می‌کنند مشکلی برای نصب در اتومبیل، اتوبوس و یا کامیون ندارند با این شرط که صفحه تلویزیون جلوی راننده فقط در صورت کشیدن ترمز دستی، سیگنال‌های تلویزیونی را دریافت می‌کند و در هنگام دنده عقب رفتن، دوبینی که در عقب اتومبیل نصب شده (مثلاً در صندوق عقب)، به راه می‌افتد و مانیتور جلوی راننده، فضای عقب اتومبیل را مثلاً جهت راحت پارک کردن، نشان می‌دهد.
به این مانیتور می‌توان سیستم راهبری اتومبیل را نیز وصل کرد. مانیتور این تلویزیون را می‌توان همچنین به تلفن همراه و رادیو وصل کرد و صدای کاملاً رسا و واضح رادیو را دریافت کرد و در صورت زنگ زدن تلفن، صدای رادیو و یا تلویزیون قطع و صدای تلفن، پخش می‌شود.
این سیستم و تیونرهای آن، قادر به دریافت تمامی طیف برنامه‌های رادیوئی و تلویزیونی دیجیتال و آنالوگ هستند.
 مذکور که به چهار آنتن و دو گیرنده مجهز است، در اتومبیلی با سرعت ۱۸۰۰ کیلومتر نیز آزمایش شده و توانسته تصاویری شفاف بدون قطع و وصل، ارائه دهد که با یک آنتن و یک تیونر دیدن این تصاویر ممکن نبود.
قیمت این تلویزیون فعلاً حدود ۱۰۰۰ یورو می‌باشد که در مقایسه با بهاء اتومبیل‌های مدل بالا، ناچیز است. ولی امیدواریم که در آینده‌ای نه چندان دور، هر اتومبیلی یک مثل رادیو معمولی کنونی، داشته باشد و تماشای تلویزیون، همانند رادیو در اتومبیل و یا اتوبوس، تماشای تلویزیون می‌تواند کمکی برای فراموشی گذر زمان باشد.
 

/01

/02

/03

/04

/05

/06

/07